Domů / Návod na lepení
Kategorie
Výrobci
Informace
Naše produkty najdete na
Nazevobchodu.cz na FAVI.cz

Návod na lepení

Kolik rolí tapety budu pořebovat?

Spočítejte si vždy dobře, kolik rolí budete potřebovat, a raději kupte jednu navíc. Tapeta dokoupená později může být z jiné výrobní šarže a může mít nepatrně odlišný odstín, což se projeví až po nalepení.

Standardní rozměr tapety v jedné roli je šířka 0,53 cm a délka 10,05 m. Jedna role tedy pokryje plochu 5,3 m2. Pokud tapeta nemá vzor, který musí navazovat (tzv. raport nebo prostřih), je výpočet jednodušší. Pás tapety stříháme o 5 cm výš, než je výška stěny (nebo výška, do které chceme tapetovat).

Vzorec pro výpočet bez navazování vzoru:

(obvod místnosti x výška) v metrech / 5 = počet rolí (zaokrouhleno nahoru)

Vzorec pro tapety s napojením vzoru (s prostřihem):

(obvod místnosti x (výška + raport)) v metrech / 5 = počet rolí (zaokrouhleno nahoru)

Obvod místnosti znamená součet šířek všech stěn. Chcete-li tapetovat jen jednu stěnu, místo obvodu místnosti dosadíte jen šířku dané stěny. Rozměry dveří a oken se neodečítají.

Doporučujeme koupit jednu roli tapety navíc kvůli případným opravám v budoucnosti.

Při lepení tapet se řiďte symboly, které jsou na rubové straně tapety nebo na přiloženém štítku s informacemi. Podklad musí být čistý, suchý a hladký, doporučuje se použít penetrační přípravek. Pokud je na stěně již několik vrstev malby, je třeba zjistit, jestli je povrch dostatečně únosný. Barevná výmalba může v určitých případech prosáknout tapetou (je třeba použít penetraci).

V případě vliesových tapet se natírá lepidlem pouze stěna. Při lepení papírových tapet je třeba natřít lepidlem tapetu, podle stavu povrchu případně i stěnu. Tapetu natřete a rubovou stranou přeložžte na sebe, aby se lepidlo vsáklo rovnoměrně do celé tapety. Pozor - čas na nasáknutí papírových tapet je cca 4 min.

Druhy tapet podle materiálu

Papírové tapety

Dříve nejběžnější, v současnosti méně často používané, nicméně stále oblíbené vzhledem nižší ceně. Nehodí se do vlhkého prostředí a na stěny s prasklinami. Jedná se o tapety z raženého, potištěného a mačkaného papíru. Nejkvalitnější jsou dvojvrstvé ražené papírové tapety – takzvané duplexní. Dle hmotnosti suroviny se papírové tapety dělí na lehké, středně těžké a těžké. Papírové tapety při lepení reagují na vlhkost, proto se lepidlo nanáší na jejich zadní stranu a čeká se několik minut, až tapeta lepidlo nasákne. Pokud je povrch stěny nasákavý, je třeba před lepením tapet lepidlem natřít i stěnu.

 Vliesové tapety

V současnosti zřejmě nejoblíbenější, vliesové tapety jsou z netkané textilie, která se vyrábí česáním polyesterových a celulózových vláken, a tato vlákna jsou vzájemně svázaná pojivem. Jsou odolné proti opotřebení a jsou vhodné na přemostění drobnějších trhlin nebo zakrytí menších nerovností. Mají tepelně izolační vlastnosti. Protože vliesové tapety nemění rozměr, lepí se takzvaně za sucha -- lepidlo se nanáší jen na stěnu. (V určitých situacích je lepidlo třeba nanést i na zadní stranu tapety.) Tapety typu vlies lze snadno odstranit -- v suchém stavu stáhnout ze stěny. 

 Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Jsou omyvatelné, odolné proti poškrábání a také částečně tepelně izolují. Proto je možné je použít i v kuchyních a koupelnách nebo místnostech s rizikem ušpinění stěny. Na základě nosné vrstvy se rozlišují se zadní stranou z papíru nebo se zadní stranou z vliesu. Nevýhodou je náročnější postup při lepení, protože tyto tapety jsou těžší.

U všech vinylových tapet (vzhledem k tomu, že přední strana vinylových tapet je z umělé hmoty) může vlhkost unikat pouze směrem do stěny. Proto se nedoporučuje pro přípravu podkladu použít stěrkovací materiály obsahující sádru (dlouhým působením vlhka nabobtnají a mohou se oddělit od základní plochy), ale přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty.  

Jaké lepidlo?

Existují lepidla univerzální (na papírové, vliesové i vinylové tapety) nebo speciální přímo pro jednotlivé druhy tapet. Lepidla se prodávají v práškové nebo tekuté formě a míchají se s vodou v poměru uvedeném v návodu, nebo se prodávají lepidla již přímo připravené k použití. 

Před nákupem lepidla se přesvědčte, pro jaký typ tapet je určené a na jak velkou plochu vystačí - bývá uvedeno v m2 nebo množství rolí tapet.

Doporučujeme:

Univerzální lepidlo Pufas Euro 3000 Speciál - DIMEX (100 g) - lepidlo pro všechny druhy tapet (papírové, vinylové, vliesové).

- s fungicidní úpravou, zušlechtěné umělou pryskyřicí (PVA)

- za 5 min. připraveno k použití

- navzdory počáteční silné přilnavosti je možné při lepení provést lehkou opravu

- vystačí na 2 role tapety

Práškové lepidlo Metylan Direct - na vliesové tapety - nanášení lepidla válečkem přímo na stěnu.

- se speciální přísadou pro čisté a spolehlivé tapetování
- při nanášení přímo na stěnu lepidlo nestéká, můžete ho nanášet válečkem přímo na stěnu
- vysoká počáteční přilnavost s dobrou možností dodatečné opravy (lepí ihned, ale tapety lze ještě mírně posouvat)
- pro použití je připraveno do 3–5 minut
- vysoce odolné proti vlhkosti
- umožňuje odstranění kvalitních netkaných textilních tapet zasucha
- rovnoměrná (homogenní) konzistence
- odolné proti vysoké teplotě, vápnu a cementu
- vhodné k tapetování i pomocí tapetovacích zařízení

- balení 200 g vystačí až na 22 m2 (4 role)

Univerzální tekuté lepidlo Metylan koncentrát 500g - tekuté koncentrované lepidlo na všechny typy tapet. Extrémní lepicí síla, dokonalá přilnavost, dlouhotrvající výsledek.

- tekuté koncentrované lepidlo bílé barvy
- připraveno k použití do 2 minut
- díky tekuté konzistenci je jednoduše smíchatelné s vodou, nedochází k vytváření hrudek
- vysoká odolnost proti vlhkosti
- vysoká počáteční přilnavost s dobrou možností korekce
- dovoluje snadné posouvání, které umožňuje perfektně napojit vzorek
- odolné proti teplotním výkyvům, proti vápnu a cementu
- lze aplikovat buď přímo na stěnu nebo na tapetu v závislosti na typu tapety

- vystačí na 4 (vliesové) až 5 (papírové) rolí tapet